23 Takipçi | 0 Takip
Diğer İçeriklerim (241)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
29 06 2005

Son Terörist kaç yüzyıl sonra öldürülecek ?SON TERÖRİST KAÇ YÜZYIL SONRA ÖLDÜRÜLECEK ?

Yeni Hava Kuvvetleri Komutanımız “"Son terörist ölene kadar mücadele sürecek.” demiş. Ben bu sözü, gazetecilerin masa başında yazdığı haberlere benzettim. Doğruluğuna söyleyenin de inanamadığı bir söylem..

PKK terör örgütü 31 yıl önce 1978 yılında kuruldu ve 25 yıldır Türk Ordusu ile çarpışıyor. 1984 yılından bu yana ülke sınırları içerisinde 55 bin terör eylemi gerçekleşti, 44 bin vatandaşımız hayatını kaybetti. 8.000 askerimiz şehit oldu. 1984 yılından bu zamana kadar 140 bin PKK’lı yakalandı. Öldürülen PKK'lı sayısı ise 26 bin. Yaralanan asker sayısı 11 bin. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşındaki şehitlerimizin adedinin 104.342 olduğu nazara alınırsa meydana gelen zayiatın önemi anlaşılır. 

PKK terörü başladığı 1984 yılında PKK nın militanları 20.000-25.000 arasında idi. 25 yılda 26.000 terörist öldürüldüğü 140.000 kadarı da yakalanıp hapse atıldığı halde hala 20.00 civarında.. Militan sayısında bir değişiklik yok. Demek ki arkadan geliyor.. Militan bulmakta sıkıntı çekmiyorlar.  Bu da terör örgütünü destekleyen bir kitlenin varlığını gösteriyor. 

Durumun bu olduğunu Sayın Komutanının bilmesine rağmen Silahlı Kuvvetlerin PKK’yı hemen bitirebileceği intibaını uyandıracak bu söylemi niçin?  

25 yıl önce 25.000 militanı olan PKK’nın bu gün de 20.000 militanı varsa; Sayın komutanın son teröristi öldürebilmesi için yüz yıldan fazla beklemesi gerekecek.

Neden mi? Genel Kurmay istatistiklerine göre her ay ortalama 86 militan öldürülmüş. Sayın komutanın mevcut militanları bitirmesi için 232 ay yani 19 yıl ve 400 milyar dolar daha gerekecek. Arkadan hiçbir militan gelmese dahi Silahlı Kuvvetlerin mevcut militanları bitirebilmesi 19 yıl sürecekse; arkadan gelenleri nazara aldığımızda bu değişimin 5 defa tekrarlaması halinde dahi 100 yılı aşkın bir zaman gerekecek.

Sorun askeri yöntemle 25 yıldır halledilemiyor, başladığı yerde aynen duruyorsa bunun halledilmesi ne ordunun ne de vatandaşın görevidir, Devletin görevidir. Hükümetin, Meclisin görevidir. Bu görev için çare arayanlara hain, ABD işbirlikçisi vs demenin akılla, mantıkla ilgisi olmadığı gibi, ortada bütün cesametiyle duran Terör sorununu çözmekle de ilgisi yoktur. Hatta denebilir ki; buna karşı çıkmak, “bu böyle devam etsin” demek, yapılanı acımasızca tenkit edip, çözümü ortaya koymamak yaptıkları ithamların kendilerine dönmesi demektir.

Bir diğer önemli husus, Türk Silahlı Kuvvetleri; vurucu gücü ve hareket kabiliyeti, Personel, teçhizat ve teknik imkânları, mekanize birlik ve hava gücü ile dünya ordularının ilk sıralarında yer alıyor. Türk Ordusu;  Harp Okulları, Askeri akademileri, ABD-İSRAİL-NATO gibi eğitim veren destekleri bulunan, yeteri kadar er, Astsubay, Subay, Kurmay Subay ve Komutanlara sahip bir ordudur.  25 yıldır, modern askeri eğitim, tecrübeli kurmay, ciddi ve motorlu lojistikten yoksun PKK teröristlerini yok edememesini anlamak oldukça zor.  Bu konuda bu güne kadar (gerilla, alan hakimiyeti vs) gibi cevaplar verilmesi de sorunun cevabı değildir. "terörizme karşı savaş stratejilerini” Kurmayların hazırlaması ve tatbik etmeleri gerekiyordu. Bu yapılmadı demiyorum ama, 25 yıl sonra alınan sonuç 50.000 sivil ve askerin hayatına mal olmuş, 800 milyar dolar devlet imkanının harcanmasını gerektirmiş ama terör örgütü aynı güçle hala ayakta ise bunda bir yanlışlık var demektir.

BUNA RAĞMEN, HALA ASKERİ ÇÖZÜMLER NETİCE GETİRECEK,  PKK'yı BİTİRECEK DİYE BEKLEYENLERİN BUNLARI DÜŞÜNMELERİNİ, HÜKUMETİN DEMOKRATİK AÇILIMINI BEKLEMELERİNİ VE DESTEKLEMELERİNİ DİLİYORUM. 

Muzaffer Deligöz

 Gazeteci-Yazar

www.muzafferdeligoz.blogcu.com

0
0
0
Yorum Yaz