23 Takipçi | 0 Takip
Diğer İçeriklerim (241)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
29 06 2006

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN CENAZE NAMAZI KILINDI MI ?
Bizim iddiamız şudur;

Devlet; Mustafa Kemal Atatürk’ün Cenazesinde dini görevleri ve özellikle Cenaze namazını programa almamış, Devlet Başkanı İsmet İnönü başta olmak üzere, Hükümet üyeleri, milletvekilleri, Generaller, askerler, Devlet memurları ve halk “ebedi şef” kabul ederek ihtiramda bulundukları Cumhurbaşkanlarının Cenaze namazını ve cenaze işlemindeki dini görevleri yapamamışlardır. Cenaze herhangi bir camiye götürülerek halkın namazını kılması önlenmiştir.  Bu durum; Dolmabahçede, Etnografya Müzesinde, Anıt-Kabir’e defninde de yapılmamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesine yapılmış dini görevle ilgili bir tek kare fotoğraf gören var mı ? Devletin Kurucusu, Milletin en sevdiği bir Cumhurbaşkanının cenazesine dini tören yapılıyor ama bir tek kare fotoğraf ortada yok. 

Burada şunu söylemek istiyorum, Devlet tarafından, yeni Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından, hükümet tarafından, TBMM tarafından, başında Mareşal Fevzi Çakmak’ın bulunduğu ordu tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesinde hiçbir dini vecibe yerine getirilmemiş veya getirtilmemiştir. Bu kesindir. o sırada cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Başbakan Celal Bayar, Genelkurmay Başkanı da Fevzi Çakmak'tır 

Bu kişilerin yani; Mareşal Çakmak, Celal Bayar ve İsmet İnönü’nün vefatlarında ise aynı durum olmamış, cenazelerle ilgili dini vecibeler gizli yapılmamış, yerine getirilmiş, camilerde namazları kılınmış, bunların yapıldığı da gazetelere ve halka duyurulmuştur.  

Gelelim Mustafa Kemal Atatürk’ün Cenaze namazına..

19 Kasım 1938 günü Cenaze, Dolmabahçe’den alınıp, Ankara’ya nakledilmek üzere bütün hazırlıklar tamamlanmış, tören başlamak üzere iken;  Mustafa Kemal’in kız kardeşi Makbule Hanım “Ağabeyimin cenaze namazı hangi camide kılınacak? “ diyerek dini görevlerin yapılmasını istemiştir.Makbule Hanım ağabeyinin cenaze namazı kılınmadan gömüleceğinden endişelenerek müdahale etmiş ve namazın kılınmasını istemiştir. Bunun üzerine dışarıda bir camide, muhtemelen en yakında bulunan Dolmabahçe Camii'nde cenaze namazının kılınması gündeme gelmiş, ancak "bazıları" buna, laikliğe aykırı düşeceği endişesiyle karşı çıkmışlar ve sarayda kılınmasını istemişler, Diyanet'ten de "caizdir" fetvası alınınca "sayısı mütevazi olan" bir cemaat ile (kaç kişi olduğunu bilmiyoruz, 10-15 kişi olduğu tahmin edilebilir) Türkçe ezan ve tekbirlerle kılınan cenaze namazının ardından dua edilmiş ve böylece dinî tören tamamlanmıştır. Ancak bu sırada bütün fotoğraf makineleri ve varsa kameralar kapattırılmış ve herhangi bir görüntü alınmasının titizlikle önüne geçilmiş” böylece “hususi merasim” denilen cenaze namazı, Ord. Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından Türkçe tekbir getirerek, Hafız Yaşar’ın Türkçe okuduğu ezanla kılınmıştır.

(Bakınız: http://muzafferdeligoz.blogcu.com/Mustafa+Kemal-Inonu/page3 )

BU RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ 

LAİK DEVLET RİCALİ,

DEVLETİMİZİN KURUCUSU,
CUMHURİYETİN BANİSİ

GAZİ MUSTAFA KEMALE

CAMİDE BİR CENAZE NAMAZINI DAHİ

"LAİKLİĞE AYKIRI" DİYEREK ÇOK GÖRMÜŞLERDİR.

EĞER ABLASI MAKBULE HANIM SON ANDA MÜDAHELE ETMESE İDİ, ALEL ACELE TOPKAPI SARAYININ BİR ODASINDA 5-10 KİŞİ İLE KILINAN CENAZE NAMAZI DA KILINAMAYACAKTI

0
0
0
Yorum Yaz