23 Takipçi | 0 Takip
Diğer İçeriklerim (241)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
27 02 2011

MNP 1. Büyük Kongresi

Rahmetli  Necmettin Erbakan'ın siyasi ve toplumsal görüşlerini aksettiren en geniş konuşması MNP - Milli Nizam Partisinin Birinci Büyük Kongresinde olmuştur. Bu bakımdan, bu konuşmanın tam metnini aşağıya alıyoruz.

  MNP Birinci Büyük Kongresi

24.Ocak.1971

ANKARA ------------------------------------------------------------------------------------------- Giriş   MNP-Milli Nizam Partisi'nin 1. Büyük Kongresi görüşmeleri ilk defa sitemizde yayınlanıyor. Kongrede yapılan konuşmaların ve alınan kararların MNP kapatılmasında delil olduğu da nazara alınırsa önemi daha da iyi anlaşılacaktır.

 

Bu tarihi belgenin birçok konuya açıklık getireceğini umuyorum. Bir ülkenin kaderine tesir eden, onun gidişatında söz sahibi olan ve hatta adli engeller yetmediği için, askeri yöntemlerde durdurulmaya çalışılan bir siyasi hareketin ilk Kongresini izleyeceğiz. Burada bu siyasi hareketin dayandığı fikirleri ve felsefeyi göreceksiniz..

 

Bu Kongre, o güne kadar varlıkları dahi kabul edilmeyen Muhafazakarların bir "Menifesto" su  olmasının yanında; o günlerden bugüne kadar uzanan ve şimdilerde Devletin Yüksek Makamlarında görev almış olan "Milli Görüş" anlayışının (ne kadar değişikliğe uğramış, ne derece tatbik edilmekte olursa olsun) temel unsurlarını taşımaktadır.  

 

Bir diğer konu; ister "Siyasal İslam", ister "Muhafazakarlık", ister "Milli Görüş" ne derseniz deyin bu hareketi başlatanları, bu harekette öncü olarak görev alanları ve çalışanları tam liste halinde hiçbir yerde bulamazsınız. Ama bu toplantıda bunların büyük bir çoğunluğunu, ileri gelenlerinin isimlerini görme imkanımız olacak.

 

Sizi,  bir ülkenin kaderini değiştiren ve yönetiminde söz sahibi olan siyasi bir çalışmanın ana fikir ve felsefesi ile başbaşa bırakırken, saygılarımı sunuyorum.

 

Muzaffer Deligöz

Gazeteci

muzafferdeligoz@ena-ajans.com

 

 

 

 

 


MNP Kongre Yazılarının Yayın Hakkı

"Doğu Haber Ajansı"na aittir. Ancak izin alınarak yayınlanabilir.

0
0
0
Yorum Yaz