23 Takipçi | 0 Takip
Diğer İçeriklerim (241)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
01 01 2000

Hac'dan geldiği iddia edilen mail

BU MAIL İLE NE YAPILMAK İSTENİYOR ?
 
Bütün gruplara gönderilen bir mailin ( Hazreti Muhammed ahlaki, Hazreti Süleyman saadeti, Hazreti Eyyub sabri,  Hazreti Yusuf güzelligi, Hazreti Hamza cesareti, Hazreti Ömer adaleti, Hazreti Ali'nin bilgisi ve 124 bin peygamberin duasi sizinle olsun)  kısmı bir dua. Buna bir itiraz olamaz.
Ama;
" Bu mesaj hacdan geliyor 10 kisiye gönder bu aksam mucizeyle karsilasacaksin.
Allah rizasi için dene (Allah rizasi dedigi için ihmal etme) "
kısmı tamamen saçma ve İslamiyetle bağdaşmayan bir yazı.

İslamiyet, Duanın nereden geldiğine önem vermez. Duanın ihlas (samimiyet) ve devamlılığı esastır.

Hele bir yazıyı 10 kişiye göndererek bir mucize ile karşılaşmak bırakın İslamiyete uygunluğunu, en basit bir mantık esasına, akla uyar mı ?

Mucize; Peygamberlere verilen olaganüstü hallerdir. Hadi burada mecazi olarak "fevkalade bir halle karşılaşmak" olarak kabul edelim. Bu takdirde dahi, bir duayı 10 kişiye göndermekle ne oluyor ki, Allah size fevkalade bir durum nasip etsin.

                                                 

Duanın en güzeli, önce Kur'an-ı Kerimde bulunan dua ayetleridir. (Bunlardan bir kısmını ekte sunuyorum) Daha sonra, Sevgili Peygamberimizin yapmış olduğu dualardır. Mail mesajlarındaki duaları da kabul ederiz, ancak mantıklı ve manalı olmalı. Bir de, Allahın rızasını istismar ederek, " Allah rızası dediği için ihmal etme" gibi bir şekil aynı zamanda duygu sömürüsünden başka bir şey değil.

        

Müslümanın Rabbine yapacağı en güzel dua; içten, samimiyetle ve özellikle de Namazını kılıp, Peygamberine selam ve salavat getirdikten sonra yapacağı dualardır. Müslüman bunun kabul edileceğine inanır. Duanın kabul edilmesi, mucize ile karşılaşmak veya duanızın aynen yerine gelmesi şeklinde değil, sizin için en güzel şekilde dünya veya ahirette neticelenmesidir.

Duada istenilen şeyin "aynen gerçekleşmesi" gerekmez; çünkü insan,  bazen kendisi için zararlı olan bir şeyi Allah'tan talep ediyor olabilir. "İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir" (İsra Suresi, 11) ayeti, bu durumu açıklamaktadır. 

Demek ki, dua bir ubudiyettir (Kulluk,itaat,ibadet) ki, Rabbine; halini, etvarını, ihtiyacını arz ediyorsun. O da sana en faydalı olacak şekilde kabul ediyor.Allah dua konusu olan şeyin daha azını verebilir, belki daha fazlasını verebilir, ya da hiç vermeyebilir. Zira Yaradan bizi bizden daha iyi bilmektedir. Ancak her durumda da Allah Kendisine dua edenin duasına icabet etmiştir.

"De ki: duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var?"(Furkan Suresi,77)

"Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar." (Bakara Suresi, 186) 
"... sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, kendisine dua ettiği zaman icabet eden..." (Neml Suresi, 62)

Bu tarzdaki yazılar osmanlı döneminden beri misyonerlerin müslümanlar arasına sokmaya çalıştığı İslamiyeti basite indirmeye çalışan gayretlerdir. Bunun ilki (Peygamberin türbedari Şeyh Ahmet'in vasiyeti) diye Osmanlı döneminde ortaya atılıp, hala maillerle gönderilen yazıdır. O, bundan dan çok saçmalıklarla dolu bir yazıdır. Osmanlı Şeyhülislamlığı bunu yasaklamış, Cumhuriyet döneminde de devam edince Diyanet İşleri Başkanlığı bir yazı ile hutbelerde bile buna inanılmamasını istemiş ama bu tarzda kolaylıklara yatkın olanlar hala bunu çoğaltıyorlar.

Bu son gelen mail ise bunun basite indirilmiş bir örneği. Müslüman olanların bu gibi basit ve açıkca İslamiyete uymayan durumunu görmesi ve bir daha bu gibi yanlışlıklara düşmemesi gerekir.

Saygı ile bilgilerinize sunulur..

Muzaffer Deligöz

Gazeteci- İlahiyatcı Yazar

www.muzafferdeligoz.blogcu.com


Bu yazımıza, Sayın Ahmet Doğan Şimşek Kardeşimiz şu notu eklemiş:

Kimden: ahmet dogan simsek

Kime: pax-ottomana@googlegroups.com
Gönderme tarihi: 09 Mart 2008 Pazar 09:01
Konu: [20788] Re: Dua
 
Ben bu tip yazıları arkasın da şeytani planları olan kâfirler tarafından Müslümanların refleks ve imanlarını ölçmekte kullanılan fitne testleri olarak görüyor ve siliyorum.

Müslümanlar eskiden internet yokken de bir anda yayılan adam mezardan çıkmış şöyle, şöyle demiş gibi haberler yayar ve internetin olmadığı dünyada Müslümanların zaaflarının nereden nasıl kontrol altına alınıp yönetilebileceğimizi test ederlerdi.

Bunlar psikologların titiz çalışmaları ile üretilmiş çok amaçlı deney ve sapkınlığa yönlendirme çalışmalarıdır.

Müslüman dediğin bunu silersen başına iş gelir dendiği için aslında Allah'ım tüm işler sendendir. Sana sığınıp siliyorum deyip silebilen kişidir.

Her vesveseden korkan her umuda bel bağlayan kişi şirke kaydığını fark bile etmeden kayıp gider.

Hz. Ömer zamanında mısırın fethi ile Nil nehrine kız kurban etmek yasaklanmıştı.

Kız kurban etmeyince Nil taşmamış ve çevresini sulamamıştı. Bunun üzerine kıtlık olacak diye halk Mısır'ı terk etmeye başladı. Çünkü yıllardır her sene bir bakireyi Nil e kurban kesiyorlar  aksi halde Nil taşmıyordu. Yani bu deneysel olarak ispatlanmış bilimsel bir olaydı.

 Vali Halife Ömer'e bir mektup ile durumu bildirip çözüm istedi.

Hz. Ömer de bir mektup yazıp Nil'e atın diye emir verdi.

Gelen mektup Nil nehrine tebliğ ile okundu ve atıldı. Nil ertesi günü taştı.

Hz. Ömer mektubunda mealen şunları yazmıştı. Özet ile:

Müslümanların emir'i Rasulullah'ın halifesi Ömer den Mısırdaki Nil'e.

Ey Nil eğer sen kendiliğinden akıyor ve taşıyor idi isen artık taşma çünkü artık sana kurban yok. Eğer seni bir ve Kahhar olan Allah cc. Akıtıyor ve taşırıyorsa sana halife olarak emir ediyorum derhal vazifeni yerine getir ve sularını bırak.

Kardeşler dileyeceğinizi Allah dan kendiniz dileyin Cahiliye adetleri böyle, böyle başlar.

İçinde ki güzel ve hayırlı sözler sizi aldatmasın. Şeytan batılı hakka katıp getirir. Yani şeytan hak ve batılı karıştırıp macun yapıp getirir içindeki hakkı görüp batılıda kabul etmiş olur küfre düşersiniz. İçindeki küfrü görür inkâr ederseniz içinde ki hakkı da inkâr ile küfre düşersiniz. Bunlar şeytanın iki ucu da zehirli değneği gibidir.

Allaha sığınıp silin atın.

Selam ve dualar.

A.D.Şimşek

 


GÖNDERİLEN İSLAMA UYGUN OLMAYAN MAİL METNİ :
 
----- Özgün İleti -----
Gönderme tarihi: 07 Mart 2008 Cuma 23:30
Konu: Bir Dua Bin Afet Giderir
Hazreti Muhammed ahlaki
Hazreti Süleyman saadeti
Hazreti Eyyub sabri,
Hazreti Yusuf güzelligi,
Hazreti Hamza cesareti,
Hazreti Ömer adaleti,
Hazreti Ali'nin bilgisi ve 
124 bin peygamberin duasi sizinle olsun.
Bu mesaj hacdan geliyor
10 kisiye gönder bu aksam mucizeyle karsilasacaksin.
Allah rizasi için dene..
(Allah rizasi dedigi için ihmal etme)

 

 

 


 

 

   KUR'AN'DAN DUALAR  

 

              

0
0
0
Yorum Yaz