23 Takipçi | 0 Takip
Diğer İçeriklerim (241)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (23)
20 07 2005

ALİ GÜRBÜZ - Bir İsimsiz Kahraman


  
 
Ali Gürbüz

 “ İsimsiz Kahramanlardan ”

Çoğunuz bu ismi hatırlamıyacaksınız.. Zira O, bir İsimsiz Kahramandı.

 İsimsiz Kahramanlar herkes tarafından tanınmazlar. O’nlar ülkenin, davanın, hizmetin ana temellerini kanlarıyla, canlarıyla, mallarıyla örerken; üstte yükselen kitabede başkalarının adları yazılır, başkalarının isimleri okunur.. 

İsimsiz Kahramanlar; şan-şeref için, para-mülk için, makam-mevki için çalışmazlar. Gayeleri; Rıza-i Bari, menfaat-i millet,  nizam-ı alemdir.  

Ali GÜRBÜZ de böyle idi. O’nu parası ve malı olanlar arasında göremezsiniz.. Makam ve mevkii hiçbir zaman olmadı.. İsmi duyulsun için çalışmadı. İhlası esas aldı.

   

 1963-64-65 yıllarında çıkardığımız İHLAS-UHUVVET-ZÜLFİKAR ile ÇİÇEK ve KİTAP DÜNYASI Dergilerinde Ankara ve İzmir’de beraber  olduk.

O’nu bir cesaret abidesi, fedakarlık numunesi ve ihlas kahramanı olarak hatırlıyorum.

Dünyada hayal ettiklerini gerçekleştiremedi. SELAM Gazetesi günlük olarak çıkamadı, SEBAT Bayilik bütün yurda hizmet veremedi, hazırladığı kitaplardan ancak birkaç tanesini yayınlayabildi. Dünyada görmek istediği nizamı göremedi ama arkasında fedakar bir eş, kendisine layık evlatlar ve samimi dostlar bırakarak fani aleme veda etti.

Bizi üzen, vefasızlık örnekleri verenlerin O’nun hastalığında ve yokluğunda yardımı hatıra getirmemeleridir.

  
 Muzaffer Deligöz- Ali Gürbüz ve İsviçreli Alim DEFCHT WILLY ( elinde Almanya’da çıkan The LIGHT (NUR) Dergisi ile)
Ali Gürbüz 1964 de bu zat ile İzmir’de Zülfikar Gazetesi için Röportaj yaptı.

O davası için her yolu denedi. Bazen gençliğin fırtınaları sebebiyle El-Fetih’te, bazen bir gazetenin mesul müdürlüğünde veya dergi sütunlarında, bazen de yadellerde hayal ettiği hizmetler için para biriktirmek üzere fabrika işciliğinde.. Ancak, bütün çalışmalarındaki tek gayenin Hizmet olduğunu görüyoruz..

 

 

0
0
0
Yorum Yaz